See formularata on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "formula",
"3": "rata"
},
"expansion": "formula + rata",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "formula + rata",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formularata",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formularata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formularata",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formulara",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"formula track, formula circuit"
],
"id": "en-formularata-fi-noun-r5KhY-Kk",
"links": [
[
"formula",
"formula"
],
[
"track",
"track"
],
[
"circuit",
"circuit"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformulɑˌrɑtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmulɑ̝ˌrɑ̝t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑ"
}
],
"word": "formularata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "formula",
"3": "rata"
},
"expansion": "formula + rata",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "formula + rata",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "formularata",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "formularataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "formularadattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "formularadoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "formularadoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "formularatoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "formularatoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "formularata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "formularata",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "formulara",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 5-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑ/5 syllables"
],
"glosses": [
"formula track, formula circuit"
],
"links": [
[
"formula",
"formula"
],
[
"track",
"track"
],
[
"circuit",
"circuit"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈformulɑˌrɑtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈfo̞rmulɑ̝ˌrɑ̝t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑ"
}
],
"word": "formularata"
}
Download raw JSONL data for formularata meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-19 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.